נוב' 14

סדנת העצמה לנערות מתבגרות

סדנת העצמה לנערות | סדנת העצמה לנערות מתבגרות

תוכנית תהליכית להעצמה והקניית כישורי חיים לנערות.
התוכנית מיועדת לכיתות ז’-יב’, בהתאמת התכנים לגילאי הבנות.
מטרות: לתמוך במעברן לבי"ס חדש, לגבש אותן כקבוצה, וליצור תוכנית חניכה מחזקת, מעצימה, ומפחיתה התנהגויות סיכוניות בקרב נערות.

* 10/20 מפגשים * אורך מפגש שעה וחצי (2 ש"ל) * עלות הסדנא 4000 ₪ /7000 ₪ בהתאמה.
ניתן להוסיף לסיום טקס חגיגי של אמהות ובנות.
לפרטים נוספים אנא צרו קשר 054-4242860
talneeman@hotmail.com
תודה,
טל
"סדנת העצמה לנערות" הנה סדנא תהליכית שמטרתה לצייד את הנערות בכלים לחיזוק הדימוי העצמי ולפתח את המודעות העצמית והחברתית שלהן. המפגשים יועברו בדרך חווייתית ודינאמית, ויכללו צפייה בסרטי וידאו, שימוש ביצירה, קריאת טקסטים ועיבוד הנושאים בשיחה ודיון. הקורס בנוי עפ"י מודל ייחודי ומעצים הנותן מענה לצרכים הספציפיים של נערות בחברה המודרנית ומעודד שיתוף, פתיחות ותמיכה.

המטרות:
- חיזוק הדימוי העצמי
- הרחבת אפשרויות הבחירה
- הקניית ידע
- פיתוח מודעות עצמית וחברתית
- הפחתת התנהגות סיכונית בקרב הנערות
- הרחבת רשת התמיכה בין הבנות

תרומה לקהילה:
במהלך הסדנא כל אחת מן הבנות תבחר תחום בו היא מעוניינת לעסוק על מנת לתרום מיכולותיה וכישוריה לקהילה בשנה הקרובה. היכולת לעזור ולתמוך באחרים מעוררת מודעות ואחריות חברתית בד בבד עם חיזוק הדימוי העצמי, והעצמה.

התכנים:
סדר התכנים נתון לשינויים בהתאם למפגשים עם הבנות, נקודת מבט חברתית – מגדרית עוברת כחוט השני בין הנושאים השונים:

1. המחזור הנשי:
הגוף שלי – היכרות.
המחזור הנשי מזווית מעצימה.

המחזור הנשי הינו נושא פשוט לכאורה המועבר על פי רוב באופן "טכני", אך למעשה זהו נושא עמוס בטאבואים ומסרים חברתיים שונים. בפגישה זו יועבר ידע על המחזור הנשי על פי מודל ייחודי המאפשר התבוננות ופיתוח נקודות מבט שונות על מערכת הפריון והמחזוריות הנשית. מודל העבודה פותח ויושם במהלך סדנאות "פגישת מחזור" שנערכו עם נערות בבתי ספר.

2. דימויי גוף:
מיתוס היופי והגוף שלי, מה אני אוהבת/לא אוהבת בי.
הברבור – צפייה מודרכת וניתוח התוכנית.
נשים בפרסום ובמדיה – ניתוחי פרסומות והמסרים במדיה.
נשים באגדות ילדים.
אוכל, נשים, והפרעות אכילה.

הגוף הנשי נתון למשטרים קפדניים המשתנים לאורך ההיסטוריה ובין תרבויות. אנו נבחן את ההיבטים השונים המשפיעים על דימויי הגוף שלנו כנשים, במטרה לפתח ראיה ביקורתית אלטרנטיבית שתאפשר לנו לתמוך בנערות הנאבקות סביב נושא טעון זה.

3. שבירת קשר השתיקה:
הטרדה מינית.
ניצול ותקיפה מינית.
אסרטיביות, הקשבה עצמית, הצבת גבולות.

בשנה האחרונה תפס הנושא כותרות, אולם עדיין קשר השתיקה ברמה האישית לא נשבר. כל אישה חוותה הטרדות מיניות, חלקנו חוו גם תקיפה וניצול מיניים, מטרת הסדנא לשבור מיתוסים (כמו היזהרי מזרים) ללמוד את החוק וזכויותינו בנושא, ובעיקר ללמוד להקשיב ולהאמין לתחושותינו, לזהות סכנות (סמי אונס, באינטרנט, ובחיים), ולדעת לפעול באסרטיביות על מנת לעצור סיטואציות שאינן רצויות לנו (ע"י משחקי תפקידים ואימון באסרטיביות).

4. יחסים בין המינים:
מה זו אהבה? בסרטים, בפנטזיה, ובמציאות.
יחסים בריאים ו"נורות אדומות" לזיהוי יחסים מסוכנים.
.תקשורת בין אישית – פאסיבית אגרסיבית ואסרטיבית

מושגי האהבה כפי שהם משתקפים באגדות ילדים, בטלנובלות ובסרטים הוליוודיים יוצרים דימוי מעוות המאדיר את הנערה המוכנה לסבול עד שלבסוף אהבתה מנצחת והיא מצליחה לזכות באהובה ולשנות אותו. מודלים אלו אינם מאפשרים לנו לזהות את ההבדל בין יחסים בריאים ליחסים שאינם בריאים, בסדנאות אלו נלמד לזהות "נורות אדומות", נכיר את דימוי האהבה שאנו נושאות, ונפתח כישורי תקשורת בין אישית.

5. הנשים בחיי:
תוקפנות בין בנות – לעג, חרמים, השפלות, קינאה.
הפצת שמועות, והשפעותיהן עלינו.
מעגלי כוח נשיים – אחוות נשים, ורשת תמיכה נשית.

נתייחס לצדדים החיוביים ומעניקי הכוח כמו גם לצדדים הקשים ביחסי החברות בין ילדות ונערות. על התוקפנות הסמויה והגלויה בקרב בנות נערות ונשים, והביטויים המעשיים והרגשיים של התופעה. ניגע בזווית הקורבן ובזווית התוקפת (רובנו חווינו את שני הצדדים). נתבונן על דמויות נשיות חיוביות בחיינו ועל החשיבות של רשת התמיכה הנשית, ונתאמן על תקשורת אסרטיבית ועל פיתרון קונפליקטים בדרך יצירתית.

6. יצירת מציאות וכישורי חיים:
חלומות, שאיפות, מטרות וחיזוק ההערכה העצמית.
פתרון בעיות וקונפליקטים בדרך יצירתית.
חינוך לבריאות האישה: תזונה, גניקולוגיה, היגיינה, בריאות נפשית, שיתוף ורשת תמיכה.
זיהוי ויצירת מעגלי תמיכה וחשיבותם.
חשיבה יוצרת מציאות וטכניקות הרפיה.

כל הנושאים הנ"ל חשובים להתמודדות מוצלחת בחיים בוגרים, ועל פי רוב הם אינם נלמדים באופן מסודר, אלא נרכשים מהתבוננות, חיקוי, והטמעת מסרים חברתיים.
מטרת הסדנאות לאפשר זיהוי התפישות החברתיות/מגדריות שהוטבעו בנו, ומכתיבות את ההתנהלות שלנו בעולם, (לרוב הנשים למשל קשה לבקש את הכסף המגיע להן עבור עבודתן) ויצירת מנעד אפשרויות אישי גדול יותר.
חלק מן הנושאים משולבים באופן אינטגראלי בסדנאות תחת נושאים אחרים, וחלקם יועברו בנפרד.

7. נתינה וקהילה:
תחושת השייכות לקהילה הינה תחושה מעצימה.
היכולת לתת ולתרום מעצמך הינה אחת הדרכים המופלאות להרגיש בעלת ערך, משמעותית בעולם, ולהיות חלק מן הקהילה.

במהלך הסדנא כל אחת מן הבנות תבחר תחום בו היא מעוניינת לעסוק על מנת לתרום מיכולותיה וכישוריה לקהילה בשנה הקרובה. אנו נלווה זו את זו בבחירת תחום ההתנדבות ובמהלך הזמן בתחושות העולות בנו לאורך הדרך.

8. טקס אמהות-בנות לסיום

זהו טקס מקסים ובו האמהות מצטרפות למעגל הבנות לטקס משותף ובו נחגוג את גדילתן של הבנות ואת כניסתן לשלב חדש בחייהן. יחד נחלוק רגעים מרגשים, נקבל ונברך את הנערות על הצטרפותן למעגל נשים, ונוקיר ונעצים את האיכויות והכוחות של בנותינו.
הטקס משלב סיפורים, יצירה משותפת, הענקת מתנות, ברכות, ואוכל.

Empowering_Img

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can השאר/השאירי תגובה, או trackback from your own site.

כתבו תגובה

Proudly powered by Wordpress - nattywp theme based, redesigned by studio97